Historie brankářských rukavic
Brankáři začali oblékat rukavice již na začátku minulého století, tehdy šlo ale spíše o to, aby jim nebyla v nepříznivém počasí zima na prsty. Ve čtyřicátých letech minulého století byl argentinský brankář Amadeo Carrizo prvním, jenž chytal v rukavicích z výkonnostních důvodů. Mnoho brankářů ale nadále za příznivého počasí rukavice nepoužívalo.
Jako experiment na Mistrovství světa v Mexiku v roce 1970 vyzkoušel rukavice legendární brankář Gordon Banks. Od té doby začaly rukavice vyrábět značky jako Reusch či Uhlsport a brankáři začínali masivně rukavice nosit. V osmdesátých letech se navíc začal používat latex, bez něhož si dnešní rukavice lze těžko představit.
Údržba rukavic
O rukavice je potřeba se starat. Pokud chce brankář dosáhnout maximální životnosti rukavic a kvalitní přilnavosti, nesmí zapomenout na údržbu. Při prvním použití se doporučuje namočit rukavice do vlažné vody.
Po tréninku či utkání je potřeba rukavice zbavit nečistot. Nejlépe omýt v teplé vodě, která má maximálně 40 stupňů, poté vyčistit šampónem na rukavice. Opomenout se nesmí ani správné sušení. Je totiž potřeba se vyvarovat nadměrnému slunečnímu záření. Pěna na rukavicích by se stala tvrdou a brzy by se začala drolit.
Typy rukavic
Tréninkové: Levnější varianta rukavic, vhodná na tréninky. Zde je zcela jistě výborný poměr cena/výkon.
Zápasové: Kvalitnější a dražší rukavice. Při zápase výrazně podpoří váš výkon.
Jak si vybrat rukavice?
Prvně záleží na velikosti. Vše začíná u šířky dlaně, kterou si musíte změřit. Následně jdete do tabulek velikostí dané značky a vyberete velikost, která sedí k naměřené šířce dlaně.
Dále je rozhodující střih. Mezi základní typy patří Negative, Roll či Hybrid (u jednotlivých značek se názvy mírně mění). Negative si vybírají gólmani, jenž mají užší dlaně. Rukavice je totiž hodně těsná. Roll je pro brankáře, jenž mají dlaně širší. Hybrid je pro ty, jenž si neví rady. Pokud si koupíte Hybridy, nikdy neprohloupíte.
V podstatě nejdůležitější částí rukavic je pěna. Každý výrobce se chlubí svou speciální pěnou, tudíž musíte vybírat tu, která vám nejvíce sedí. Je potřeba ale rozlišovat pěnu na klasický trávník či umělý, případně do deště.
Doplňky u rukavic
Šampon na rukavice – pokud rukavice po použití umyjete šamponem, dodáte jim maximální životnost.
Taška na rukavice – vaše rukavice zůstanou pohromadě a neušpiní se, či nepoškrábou, o zbytek vašich doplňků v tašce.
Lepidlo na rukavice – sprej, jenž zajistí vaším použitým rukavicím opět kvalitní přilnavost.
Chránič zápěstí – zajistí zpevnění vaší ruky.
Značky rukavic
Rukavice Adidas – Německá firma Adidas je předním výrobcem kvalitních rukavic, ve kterých chytá jeden z nejlepších gómanů světa Manuel Neuer.
Rukavice Nike – Společnost Nike sází na rukavice do jakéhokoliv počasí. Oblékají je brazilské hvězdy Premier League Alisson či Ederson.
Rukavice Puma – Puma za svými konkurenty rozhodně nezaostává, především kolekce Future stojí za vyzkoušení. V rukavicích této společnosti můžete vídat slovinského gólmana ve službách madridského Atlética, Jana Oblaka.
Rukavice uhlsport – V nabídce rukavic uhlsport si vybere každý gólman. Německá firma hledí na každý detail, který může být pro daného brankáře rozhodující. Chytá v nich reprezentant Jiří Pavlenka.
Rukavice Reusch - Jedna z prvních značek zaměřující se na výrobu brankářských rukavic. Jejich služeb využívají Lloris, Szczesny či Handanović.
Rukavice BU1 – Česká značka, která pobláznila trh napříč celým světem. Výborný poměr cena/výkon. Rukavice BU1 nosí Jan Laštůvka či Přemysl Kovář.
Použití
Suchý povrch – Rukavice vhodné na klasický trávník za slunečného počasí. Stačí si jen navlhčit pěnu a můžete se pustit do tréninku či utkání.
Mokrý povrch – V případě deště či podmáčeného trávníku je potřeba vybrat rukavice na to uzpůsobené. Díky tomu se vám bude dobře chytat i za nepříznivého počasí.
Tvrdý povrch – Hrajete na umělé trávě či v hale? Tak to si musíte vybrat rukavice uzpůsobené na tvrdý povrch. Díky tomu vaše pěna na rukavicích vydrží o mnoho déle.
Typ
Bez výztuhy – Klasické rukavice, ve kterých máte maximální pohodlí. Ideální pohyblivost jednotlivých prstů.
S výztuhou – Pokud chcete mít své prsty maximálně chráněné, pak si vyberte rukavice s výztuhou. Ta vám prsty dokonale podrží i při silném nárazu míče.
Střih
Klasický střih – Základní střih rukavic, švy jsou viditelné, po stranách prstů je látka.
Negativní střih – Rukavice pro brankáře, jenž mají užší dlaně. Díky tomu vaší ruku dokonale obepíná a vy máte maximální kontrolu nad míčem.
Rolled finger – Střih pro gólmany, jenž mají dlaně širší. Doteková plocha je mnohem větší než u ostatních střihů.
Hybridní a speciální střihy – Hybridní střihy jsou pro brankáře, kteří neví, jaký střih rukavice jim nejvíce sedí. Je totiž kombinací všech střihů.