Jak na iontové nápoje

Iontové nápoje jsou určené k rychlému doplnění tekutin a velkému množství iontů, které tělo potřebuje. Tělo při zvýšené teplotě přichází o větší množství vody, ve které jsou minerály a ionty. Je důležité minerály a ionty doplňovat, aby organismus mohl správně fungovat, to zabezpečí iontové nápoje, které tělu dodají tekutiny a potřebné ionty.

 

Proč používat iontové nápoje

  • Doplňují ztracené tekutiny
  • Doplňují minerály a ionty
  • Zabraňují křečím a závratím
  • Dodávají potřebnou energii při sportu
  • Udržení konstantní hladinu výkonu

 

Jaký vybrat iontový nápoj

Iontový nápoj vybíráme podle typu sportovní aktivity, kterou vykonáváme, máme tři typy iontových nápojů, každý je vhodný pro jinou fyzickou zátěž.

 

Hypotonické nápoje

Nejpoužívanější druh iontových nápojů při fyzické zátěži. Jsou vhodné při sportovních aktivitách, které jsou delší než jednu hodinu a dochází u nich k nadměrnému pocení. Při dlouhodobé sportovní aktivitě tělo opouští převážně voda s minimálním obsahem iontů, proto je potřeba do těla doplnit převážně tekutiny a k tomu jsou nejlepší hypotonické nápoje.

 

Isotonické nápoje

Isotonické nápoje mají využití při sportovních aktivitách, jejichž délka nepřesáhne jednu hodinu a dochází při nich k velkému pocení. Pot je koncentrovanější a s vodou tělo opouští větší množství iontů - sodík, draslík, vápník a hořčík, které je potřeba doplnit.

 

Hypertonické nápoje

Hypertonické nápoje mají vysokou koncentraci iontů a při sportu je jejich využití minimální. Jsou to spíše léčebné roztoky, které se aplikují nitrožilně.

 

Rizika užívání iontových nápojů

Hlavním rizikem u užívání iontových nápojů je jejich nadměrná konzumace. Iontové nápoje jsou převážně určené k užívání během sportovních aktivit. Při častém pití iontových nápojů je vhodné poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu.

 

 

 

Sportovní nápoje najdete zde.